Koszyk

Styl marynarski – skąd się wziął?

Pracownia Oval marynarski wisior ze srebrnymi rozgwiazdami na tle w bialo niebieskie prazki z towarzystwie liny i muszelek

Styl marynarski to świeżość i elegancja

Na początku był książę

W pierwszej połowie XIX wieku 4-letni książę Albert, znany później, jako Edward VII zostaje sportretowany w stroju marynarskim. Urocze to pachole w białej płóciennej koszuli z szerokim ciemnogranatowym chustowym kołnierzem zapewne zainspirowało wiele matek ówczesnej Anglii do sprawienia własnym pociechom podobnych kreacji, ale na przełom w dziedzinie mody przyjdzie nam jeszcze poczekać.

Objawia się rewolucjonistka

Jest pierwsza dekada XX wieku, od morza wieje wiatr i jest to wiatr zapowiadający przemiany. Gabriel Chanel siedzi na plaży i przygląda się rybakom. Noszą oni wygodne, niekrępujące ruchów bluzy, z dekoltami w łódkę, wkładane przez głowę. Kontrastowe paski przyciągają wzrok, odcinają się wyraźnie na tle morza, a jednocześnie są jakby dla niego stworzone, znakomicie wpisują się w nadmorski kontekst .

Trykot koszulek jest ciepły, miły w dotyku, nie ociera. Fason pozwala na samodzielne szybkie włożenie i zdjęcie ubrania, bez niczyjej pomocy, rzecz arcyważna dla kobiet będących niewolnicami gorsetów.

I to jest to, ubranie dla człowieka, a nie człowiek dla ubrania. Wygoda i elegancja w jednym. Ta idea przyświecała Coco przez całe życie. Chanel projektowała nie tylko nowe ubrania, ale nowy styl życia kobiety. Przedsiębiorczej, niezależnej, nieskrępowanej. Wolnej nie tylko od gorsetu, ale i od nierówności ekonomicznej i społecznych konwenansów.

 W roku 1913 Coco Chanel otwiera w Deauville, znanej miejscowości wczasowej w Normandii, swój pierwszy butik. Styl marynarski szturmem wdziera się na salony.

Pracownia_Oval_Round_Sailor_grafika w pasy

Wielcy tego świata

Z salonów styl marynarski trafił pod strzechy. Trudno o bardziej oczywiste skojarzenie niż:

Wakacje nad wodą = Koszulka w paski

Rybackie koszulki szybko pokochali wielcy tego świata: 

  • Ernest Hemingway
  • Pablo Picasso
  • James Dean
  • Audrey Hepburn
  • Marlin Monroe
  • Brigitte Bardot
    przyczyniając się do popularyzacji stylu marynistycznego.

Pasy na morzu

Paski nieodmiennie kojarzą się z morzem, trudno jednak określić kiedy ludzie morza zaczęli je nosić. Pierwszy raz pasiaste ubrania możemy zobaczyć na angielskich i niderlandzkich obrazach z połowy XVII wieku dokumentujących bitwy morskie. Przedstawiają one marynarzy ubranych w bluzy w biało-czerwone lub biało niebieskie pasy, jednak postaci takich jest niewiele. Dopiero pod koniec XVIII wieku ich liczba wzrasta, z czasem zaś obraz ubranego w pasiasty trykot majtka staje się powszechny.

Co ciekawe początkowo bardziej popularne były paski biało-czerwone. Geneza tego zjawiska nie jest wyjaśniona. Od początku swojego występowania paski były postrzegane negatywnie, a pasiaste ubranie stanowiło stygmat. W pasy ubierani byli szaleńcy, źle urodzeni, wykonujący hańbiące zawody (kat, prostytutka, błazen), ludzie wykluczeni i gorsi. Z czasem strój w pasy stał się znakiem rozpoznawczym służby i więźniów. Jednak nie odnotowano dowodów na na to by w pasy ubierano galerników, na francuskich galerach zesłańców ubierano w czerwone bluzy.

 Pracowwnia_Oval_Round_Sailor_kolczyki_kotwice_pasy_biel_czerwień

Chcesz kupić biżuterii linii Round Sailor przejdź TU

Pasiaste bluzy były ubraniem majtków, czyli najniższego żeglarskiego stanu, czy biało-czerwone pasy były kombinacją stygmatyzujących symboli można jedynie gdybać. Inna teoria mówi o przyczynach sygnalizacyjnych. Podczas manewrów, zwłaszcza podczas sztormu, istotna jest widoczność, powierzchnie pasiaste wyróżniają się, spostrzegamy je jako pierwsze, przyciągają wzrok, stąd zasadność noszenia przez marynarzy pasiastych strojów.

Styl marynarski – siła kolorów

Styl marynarski to trzy główne kolory: biel, granat i czerwień. To ich właściwości i symbolika decydują o sile i uniwersalności stylu marynarskiego.

BIEL to świeżość i niewinność przywołuje dobre skojarzenia: biały obrus, suknia panny młodej, puszyste obłoczki na błękicie nieba czy spienione grzbiety fal. W kodzie biznesowym oznacza elegancję. Biała bluzka nigdy nie zawiedzie, jest zawsze na miejscu, czy na egzamin czy na kolację zapoznawczą z przyszłą teściową.

GRANAT to kolor odpowiedzialności, wiedzy i przywództwa. Nie bez przyczyny jest to kolor munduru, budzący zaufanie, kojarzony z powagą i kompetencją. Bardzo ceniony w biznesowym dress code. Ma on jednak i drugą twarz, znane wszystkim granatowe dżinsy symbol młodości, wolność i luzu. Granat często spotykamy w naturze w postaci burzowego nieba czy morskiej głębiny, wtedy budzi fascynację i respekt.

 Pracownia_Oval_Round_Sailor_wisior_kolczyki_pasy_biel_granat

Chcesz kupić biżuterii linii Round Sailor przejdź TU

CZERWIEŃ  to życie, energia, żywiołowość i działanie. Wiążę się z działaniem i ruchem, to także kolor sygnalizacyjny o wielkiej sile: czerwone światło mówi „STOP”, czerwony jest wóz strażacki, pomalowane na czerwono usta lub paznokcie wyróżniają kobietę z tłumu i sugerują odwagę i ognisty temperament. Przekładając czerwień na język ubrania: czerwona sukienka to manifestacja niezachwianej pewności siebie, czerwone dodatki to raczej sygnał, flirt, jak odrobina chili umiejętnie dodana do potrawy.

Jak to nosić – styl marynarski do biura

Styl marynarski silnie kojarzy się z latem i plażą i w tym wydaniu jest łatwy do skomponowania, co jednak gdy, urlop się kończy i stajemy wobec pytania:

Jakie ubrania do pracy?

Oczywiście styl marynarski!

Pracownia Oval Round Sailor wisior kolczyki ster tło kotwice

Chcesz kupić biżuterii linii Round Sailor przejdź TU

Coco Chanel matka współczesnej elegancji mówiła:

 Luksus to wygoda, inaczej to żaden luksus

stąd miękki lejący się dżersej, luźne fasony, stonowane uniwersalne kolory tak charakterystyczne dla marynistycznych ubrań. Wygoda w komponowaniu i wygoda w noszeniu.

Granatowy damski garnitur z prążkowaną koszulką znakomicie sprawdzą się w biurze, biała koszula z czerwonym paskiem sprostają każdemu zebraniu. Ciemne rozszerzane spodnie i marynarka w pasy to elegancja i ekstrawagancja w jednym.

A do tego marynistyczne dodatki: apaszka w paski i marynistyczna biżuteria.

Wygodny i elegancki. Zabawny i świeży. Dla każdego wieku. Uniwersalny i ponadczasowy. Taki jest styl marynistyczny. STYL ponieważ:

Moda przemija, styl pozostaje

podsumuję słowami wielkiej Chanel.

Jeśli podobała Ci się ten tekst, proszę:

Jeśli chcesz kupić biżuterię sutasz zapraszam do SKLEPU


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *