Koszyk

Wystarczająco dobre już było, teraz tylko idealne!

Myślę, że to już ten moment, postanowienia noworoczne zostały podjęte i niedotrzymane. Nowy rok – Nowa ja, ale jakoś łudząco podobna do tej z 2018.

Karnawałowa broszka ze złotem i piórami

Zaczyna docierać do świadomości, że te wszystkie:

 • teraz się za siebie wezmę,
 • zrobię naprawdę porządnie,
 • będę super rodzicem/małżonkiem/pracownikiem/ podatnikiem/kierowcą/ użytkownikiem diety etc. (*niepotrzebne skreślić),

to może jednak nie na pewno.

Że się nauczę:

 • nowego języka obcego,
 • szydełkowania,
 • jogi,
 • piec znakomite suflety,

to może nie koniecznie.

Że zaplanowana z wybiciem północy doskonałość nie jest na wyciągnięcie ręki…

Wystarczająco dobre wraca na scenę

Miało byś perfekcyjnie, doskonale… Może czas pogodzić się z wystarczająco dobrym? Jak to zrobić? Chciałabym podać siebie za przykład takiego pogodzenia i zasunąć zwięzłą, trafną i zabawną receptę, niestety sama jeszcze takiej nie mam, a moje się godzenie, ciągle jest w procesie. Jak się pogodzić?

Ćwiczyć, robić małe kroki, cierpliwie znosić fizyczny wręcz dyskomfort niedoskonałości.

Oczywiście, rzeczy należy robić najlepiej jak się da, starać się, poprawić niedociągnięcia, należy to jednak robić w granicach rozsądku pamiętając o celowości naszych działań. Jeśli jednak dbałość o najwyższą jakość całkowicie nasze działania paraliżuje to mamy do czynienia z perfekcjonizmem, a to jest straszna przypadłość. Co mam na myśli? To tak jak w starym dowcipie:

 

Witku, nie wejdziesz do wody póki nie nauczysz się pływać!!!

 

 • Niewiele brakowało, abym nigdy nie pokazała Wam swoich prac, bo według mnie nie są wystarczająco dobre. Mogło być tak, że nie moglibyście, żadnej z nich kupić, bo według mnie trzeba dużo poprawić, żeby oczekiwać za nie zapłaty. (Na szczęście zmieniłam zdanie i już dostępny jest sklep
 • Wahałam się czy prowadzić warsztaty, bo nigdy tego wcześniej nie robiłam i mogłabym nie rzucić wszystkich na kolana.
 • Z ociąganiem zakładałam konta na fejsie i Instagramie, bo muszę zaczynać od zera (podczas kiedy inni mają po kilka, a nawet kilkanaście tysięcy followersów). Zero to nie jest to czego od siebie oczekiwałam.

Perfekcjonizmowi już dziękujemy!

Teraz, gdy czytam powyższy akapit. to myślę: paranoja! Ale jest wiele dni kiedy te słowa mają dla mnie w sobie doskonałą, perfekcyjną wręcz logikę. Serio? Serio… Znacie to? Jeśli tak, to proszę o jakiś odzew, pod tekstem lub na fejsie. To Wam dedykuję ten tekst: perfekcjoniści, dążący do doskonałości bez względu na koszty własne, podcinający sobie nogi i skrzydła o własne niebotycznie wysokie poprzeczki. Przybijam z Wami piątkę, bo dobrze wiem jak to jest. Jestem perfekcjonistką i to nawet nie anonimową, ale w odwrocie.

Zaczęłam od pytania: jak się pogodzić z wystarczająco dobrym? Mogę powiedzieć jak ja to robię:
 1. MYŚLĘ O CELU: Chcesz być rękodzielnikiem – rekodziałaj!  Jest to uniwersalna zasada, która sprawdzi się w każdej dziedzinie i na każdym polu. Innymi słowy, jeżeli chcesz się czymś zajmować, to zacznij. Porzuć rozmyślanie, jak by to było, po prostu to rób! Brzmi prosto, jednak wracając na pole przekuwania pasji w biznes, pojawia się drugi aspekt.  Jeżeli chcesz sprzedać swój produkt handmade musisz dotrzeć do klienta. Komuś go pokazać. Jeśli zatrzymam się na etapie doprowadzania go do perfekcji w domowym zaciszu, świat nigdy nie zobaczy moich wyrobów. A ja nawet nie zbliżę się do swojego celu.
 2. PODWAŻAM WŁASNE OCENY: W pewnym momencie dotarło do mnie, że moja własna ocena moich prac i umiejętności jest niemiarodajna. Kiedy pokazałam swoją biżuterię innym, okazało się, że coś co dla mnie nie spełnia standardów, dla innych jest wystarczająco dobre. Warto pamięta, że czynności, których wykonanie nie sprawia nam trudności tracą w naszych oczach wartość. Tak na prawdę to czyjaś potrzeba lub pożądanie waloryzuje dana rzecz, a ponadto z zewnątrz nieraz widać więcej.
 3. PORÓWNUJĘ SIĘ DO SIEBIE SAMEJ: Tę uwalniającą zasadę pokazała mi Anna Majchrowska na spotkaniu Wyjątkowych Kobiet. Porównywanie się ma sens tylko wtedy, kiedy porównuję się do siebie z przed miesiąca, roku, dekady. To pokazuje mi moją drogę jaką przeszłam, daje mi właściwą miarę własnych osiągnięć. Aby było bardziej obrazowo podam przykłada. Jeżeli jako dorosły rozpoczniesz naukę  języka hiszpańskiego  i po dwóch lekcjach porównasz się z siedmiolatkiem z Madrytu, możesz poczuć się źle. Okaże się, że nawet dziecko ma lepszy akcent od Ciebie! I będzie to prawda, ale dziecko naturalnie „nasiąkło” językiem swojej ojczyzny, a Ty uczysz się od zera!
 4. OD LEPSZYCH ODE MNIE UCZĘ SIĘ: Rozmawiałam kiedyś z Kamą Wojdą z Mów do łapy o prowadzeniu firmy, ogarnianiu spraw. Zapytałam ją wtedy: Jak radzisz sobie z tym, że są lepsi od Ciebie? Uczę się od nich – odpowiedziała. Dzięki, strzał w dziesiątkę! Przyglądanie się innym, którzy osiągnęli w czymś biegłość może frustrować, jeśli skupimy się tylko na efekcie. Jednak jeżeli przestudiujemy ich drogę pozwoli nam to ominąć wiele raf i wyboi. A dodatkowo, co może najważniejsze, przekonamy się, że każdy kiedyś zaczynał.Dwoje uczących się dzieci, czasem jeden zeszyt jest wystarczająco dobry
 5. WIERZĘ, ŻE SPRÓBOWANIE NA WSTĘPIE DAJE MI 50% SZANS NA SUKCES. Nigdy nie sadziłam, że znajdę oparcie życiowe w matematyce (kto mnie zna, wie, że to nie moja działka), ale to proste prawo statystyki jest dla mnie jak spadochron. Jeśli próbuję to albo się uda albo nie, 50 do 50. Jeśli nic nie zrobię moje szanse na sukces to zero. Jednak na tym nie koniec. Uda się – świetnie!!! Nie uda się, dowiem się czego nie powtarzać, co mogę poprawić, co delegować. Nauka na własnych błędach jest bezcenna.
 6. UWAŻAM, ŻE DOŚWIADCZANIE JEST NAJLEPSZĄ DROGĄ DO ZDOBYCIA DOŚWIADCZENIAwięc doświadczając jestem na najlepszej drodze. Mówiąc po ludzku, trening czyni mistrza. Z każdą uszytą sztuką biżuterii jestem lepsza, w tym co robię, więc i moja biżuteria jest lepsza (dotyczy to każdej działki, którą się zajmuję). Bywa, ze drogi doświadczenia  meandrują. Nie jest to prosta ścieżka z punktu A do B, czasami górą czasami doliną, jednak tylko w ten sposób możemy poznać siebie, sprawdzić się w różnych sytuacjach.
 7. CZERPIĘ Z BYCIA MATKĄ: Kiedy mam słabszy dzień i nachodzi mnie coś co roboczo i na własny użytek nazywam „samochlast” lub, jak kto woli bardziej naukowo, wewnętrzny krytyk przyjeżdża na gościnne występy, staram się podejść do siebie, jak do mojego synka Witka. Ocenić siebie tak, jak oceniłabym dziecko. Powiedzieć sobie rzeczy, które powiedziałabym dziecku.  Wtedy pytanie : jak mam się wziąć w garść?  zmienia się w : Jak mogę sobie pomóc?  Trudno jest cokolwiek zdziałać jeżeli nie mamy bezpiecznego zaplecza i przychylnej atmosfery oraz humor pod psem. O moich wypróbowanych sposobach na zdrową i rozwojową  poprawę humoru możesz przeczytać TU

 

Kurcze, sporo tego, a chciałam uchodzić za człowieka bez zasad, to takie romantyczne!

 

Do wszystkich tych rzeczy dochodziłam bardzo długo, opowieść o tym byłaby tak nudna jak film z obszywania kaboszonu sutaszem w czasie rzeczywistym. W antyperfekcjoniźmie nie osiągnęłam jeszcze perfekcji, często się jeszcze zapętlam i potykam. Nieraz bardzo się boję, ale jest lepiej, jest wystarczająco dobrze, idę do przodu!

Czego i Wam serdecznie życzę!

 

 • Jeśli podobała Ci się ten tekst, proszę:

  Jeśli chcesz kupić biżuterię sutasz zapraszam do SKLEPU


4 Komentarze

bluefairy · 6 stycznia, 2019 o 11:13 pm

No jakby o mnie 😉 Perfekcjonizm to choroba, nałóg – i trzeba niego wychodzić długo, jak na odwyku. Każdego dnia odmawiać sobie małego natręctwa i iść do przodu. Wcale nie łatwo mi to mówić, większość moich prac trafia do pudła „nikomu nie pokazywać”, a jak ktoś coś kupi, to denerwuję się, że odda, bo to kaszana i #chińczykrobilepiej. O innych dziedzinach życia nie wspomnę, rodzinka nie ma ze mną lekko 😉

  admin · 17 lutego, 2019 o 10:01 pm

  Ponoć zdolne są trudne, wiem po sobie. A Twoje prace Asi są przepiękne i perfekcyjnie wykonane. Podziwam Cię od lat i dużo się od Ciebie uczę.

Jean · 7 stycznia, 2019 o 10:16 am

Hmmmm piszesz o mnie jak nic!

  admin · 17 lutego, 2019 o 10:03 pm

  Wielkie umysły funkcjonują podobnie ;-))) To chyba powszechna przypadłość na rękodzielni. Ale za to nasi klienci mogą się cieszyć

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *