Koszyk
 • Jak poprawić sobie humor?

Luty to trudny miesiąc, zima, niezależnie czy mroźna i z kopnym śniegiem, czy szara, błotnista i nijaka, trawa już dosyć długo, a do wiosny było nie było daleko, co humoru raczej nie poprawia. Luty ma też swoje prawa, jeśli zima przyczajona i nagle pokaże swoje możliwości, obrażać się nie bardzo można, bo luty. Karnawał się kończy… i tak ogólnie, jak żyć panie premierze? Marzyłaby się ucieczka na Bahamy, Baleary i inne Wyspy Szczęśliwe, niestety niewielu może sobie na to pozwolić… więc…

Moja odpowiedź to: małe przyjemności. Drobne chwile tylko dla siebie. Obrazy ujrzane przez do połowy pełną szklankę. Cuda uważności. Esencja w kropelkach. Mało? Możliwe, ale:

kropla drąży skałę nie siłą a częstością spadania

Podsufluję Wam kilka wypróbowanych przeze mnie sposobów na zdrową i rozwojową poprawę humoru.

Po pierwsze podróże

I nie koniecznie trzeba gdzieś jechać. Wystarczy, że:

 • Idąc do pracy podniesiesz głowę, spojrzysz na korony drzew, przyjrzysz się uważniej otaczającym Cię budynkom, zapuścisz oko do mijanej codziennie w pośpiechu bramy. Możesz zobaczyć tam rzeczy niezwykłe, ganiające się zwinnie wiewiórki, kunsztownie rzeźbiony gzyms albo ciekawy mural.
 • Zrobisz sobie seans zdjęć z podróży, wspominanie miłych chwil uwalnia nas od napięcia i wprawia w dobry nastrój. Oglądamy piękne miejsca, wspominamy ciepło ludzi, którzy z nami wtedy byli, a patrzenie na własne opalone i roześmiane oblicze pozytywnie wpływa na naszą samoocenę.
 • Zmienisz kurs, obierzesz nową trasę. Wszyscy mamy wyznaczone ścieżki, którymi chodzimy  „z automatu” od punktu A do B. Zmień to, pójdź drugą stroną ulicy, skręć o jedno skrzyżowanie wcześniej. Mózg kocha zmiany i nowe wyzwania. Może trafisz na coś ekscytującego? A  już na pewno zyskasz nowe połączenia neuronalne.
 • Zrobisz wycieczkę kulinarną. Masz w lodówce pierś z kurczaka, zamiast Kucharka daj curry i mleko kokosowe, wpadnij do gruzińskiej piekarni, zamów od Taja.

Marokańskie przyprawy aromatyczne i rozgrzewające znakomicie poprawiają humor

Po drugie zadbaj o zmysły:

 • Otaczaj się pięknymi zapachami. Węch jest potężnym zmysłem, poczujesz zapach drożdżowego ciasta i nagle siedzisz w kuchni ukochanej babci, wonie mogą przenieść nas w mgnieniu oka na drugą stronę globu lub o dekady wstecz. Codziennie bierzesz prysznic, prawda? Kup 4 najcudowniej pachnące żele do mycia. Zastanów się na co masz dziś ochotę, delektuj się zapachem to Twoja chwila. Codziennie pijesz kawę? Zmieniaj dodatki cynamon, karmel, wanilia, kardamon, wybieraj, masz ten luksus.
 • Patrz w ogień, spędź wieczór przy świecach. Nie masz całego wieczoru? Popatrz w ogień 10 minut. To koi, uspakaja, to najbardziej pierwotny sposób na nasze lęki.
 • Czerp moc z kolorów, soczystych, mocnych, kiedy potrzebujesz energii lub spokojnych i stonowanych, gdy trzeba Ci wyciszenia. Ubierz barwną apaszkę, kolorowe kolczyki, pomaluj usta wyrazistym kolorem. Popatrz na zieleń liścia, czerwień jabłka, czysty błękit nieba.

 • Posłuchaj ulubionej piosenki, są rytmy, które nie pozostawią nikogo obojętnym. Podrygiwanie to też ruch, więc wyzwala endorfiny, a własna muzyka to własna przestrzeń.

Po trzecie śmiej się:

Korzystny wpływ śmiechu na zdrowie jest udowodniony naukowo.

Śmiech:

 • uwalnia endorfiny
 • wzmacnia odporność
 • poprawia krążenie i wydolność oddechową

a także:

 • rozwija inteligencję emocjonalną
 • stanowi ogromny zastrzyk energii

Dlatego nie wahaj się i obejrzyj ulubiony skecz kabaretowy albo posłuchaj satyrycznej piosenki. Śmiej się na zdrowie.

Sposobów na dobry humor jest wiele, recepta jedna:

bądź dla siebie dobra

Jeśli podobała Ci się ten tekst, proszę:

Jeśli chcesz kupić biżuterię sutasz zapraszam do SKLEPU


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *